De stedenbouwkundige situatie ter plaatse heeft een grote rol gespeeld bij de totstandkoming van het ontwerp. De Ringbaan is door de kunstenares opgevat als een (voormalige) begrenzing van de stad. Op basis daarvan is zij gekomen tot het concept van de stadswal, met vijf verticale elementen als wachters, of uitkijkposten.
Als je het kunstwerk al rijdend over de Ringbaan Zuid passeert, ontstaat een aardig optisch effect: door de specifieke vorm van de spleten in de zuilen lijkt het alsof de stalen wachters je met hun ogen volgen.
Het was niet de intentie van Tine de Weijer om met haar stadswal in te spelen op de historische betekenis van de locatie: de plaats namelijk waar eind oktober 1944 hevig gevochten werd tussen de Duitse en Geallieerde troepen. Die associatie werd door velen wel gemaakt, vooral als gevolg van het feit dat het nieuwe kunstwerk in de plaats kwam van een in 1977 naar de binnenstad verplaatst oorlogsmonument, Monument Koninklijke Nederlandse Brigade ‘Prinses Irene’.
Bron: Kunst Onderweg, Paul van de Sande
